Decyzja o wyborze odpowiedniego źródła ogrzewania bywa trudna i często zajmuje sporo czasu. W końcu mowa tutaj o inwestycji, która niemało kosztuje i ma nam służyć przez lata. Każdy, kto zdecydował się na ekologiczne ogrzewanie, jakim jest pompa ciepła powietrze woda, musi jeszcze wybrać, czy ma to być split, czy monoblok? Decyzja ta może wydawać się trudna, ponieważ mało kto na co dzień ma styczność z tego typu urządzeniami, a same nazwy, w pierwszym momencie mogą brzmieć dość tajemniczo. Dlatego też postaramy się w dosyć zwięzły sposób, wyjaśnić, czym rożni się pompa ciepła monoblok od splitu, i w zakup której z nich warto zainwestować.

Czym jest pompa ciepła typu split?

Split (ang. podział) to pompa ciepła, która zgodnie z nazwą składa się z dwóch odrębnych jednostek – zewnętrznej oraz wewnętrznej. W jednostce zewnętrznej znajduje się wentylator, parownik, i sprężarka, z kolei w jednostce wewnętrznej (hydrobox) znajdziemy m.in. skraplacz i pompę obiegową.

Jednostki te połączone są przewodami, w których krąży czynnik chłodniczy, co eliminuje ryzyko zamarzania układu pompy ciepła.

Montaż pompy ciepła split wymaga specjalnych uprawnień F-gaz, gdyż konieczne jest samodzielne napełnienie układu chłodniczego czynnikiem oraz sprawdzenie szczelności układu na miejscu montażu urządzenia. Dodatkowe prace przy układzie chłodniczym i regularne kontrole, generują jednak dodatkowe koszty.

Czym jest pompa ciepła typu monoblok?

Monoblok to z kolei pompa ciepła, która stanowi jeden hermetyczny moduł zawierający układ chłodniczy. Urządzenie jest w całości produkowane w fabryce i tam też napełnia się je gazem chłodniczym. W związku z tym do montażu pompy monoblokowej nie potrzeba specjalistycznych uprawnień F-Gaz, a jej zainstalowanie sprowadza się jedynie do wykonania połączeń hydraulicznych i elektrycznych.

To, co może wywoływać obawy wśród przyszłych użytkowników monobloków, to możliwość zamarznięcia wody w rurach podczas awarii lub braku prądu zimą.

Producenci znaleźli jednak sposoby na poradzenie sobie z tym potencjalnym problemem. W przypadku pomp ciepła Vasti – monobloki wyposażone są w innowacyjny system Vasti Frost, czyli przewód grzejny służący do ochrony przeciw zamarzaniu wymiennika i orurowania na zewnątrz budynku z osobnym torem zasilania.

Co lepsze – split czy monoblok?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda z tych pomp ma swoje zalety i wady i każda może być dobrym wyborem. Warto jednak pamiętać, że istotny wpływ na działanie pompy ciepła ma właściwy dobór jej mocy. Przewymiarowana pompa ciepła będzie bowiem generować dodatkowe – niepotrzebne koszty, a urządzenie niedowymiarowawe nie ogrzeje nam właściwie budynku.

A o tym, jakie czynniki mają wpływ na efektywność pompy ciepła i co ma wpływ na dobór mocy pompy ciepła napiszemy już niebawem.