Program Czyste Powietrze 2.0

Co to jest program „Czyste Powietrze”? Czemu ma służyć?

Celem programu Czyste powietrze 2.0 jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej. Program jest skierowany do właścicieli budynków jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych.

Czyste Powietrze przewiduje dofinansowanie wymiany starych pieców i kotłów na nowe, ekologiczne urządzenia oraz wsparcie finansowe termomodernizacji budynków. Program wystartował w 2018 r. i według planów ma potrwać do 2029 r. z budżetem 103 mld zł.

Dnia 15 maja 2020 roku dokonano zamian w programie. Wśród nich znalazły się:

 1. Uproszczenie zasad przyznawania dotacji – wyodrębnia się teraz tylko dwie grupy:
  • Podstawowe dofinansowanie – otrzymają osoby mające roczny dochód nieprzekraczający 100 000 zł.
  • Podwyższony poziom dofinansowania – dotyczy osób, gdzie średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa nie przekracza:
   • 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym
   • 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
 2. Skrócony czas rozpatrywania wniosków – z 90 na 30 dni.
 3. Uproszczony wniosek na dotację – formularz nie wymaga podawania szczegółowych danych technicznych, a kompletowanie dokumentów dot. dochodów zostało zastąpione składaniem oświadczeń.
 4. Możliwość składania wniosków online w serwisie gov.pl
 5. Włączenie w program sektor bankowy, który jest źródłem finansowania uzupełaniającego i pomostowego (pożyczki/kredyty).
 6. Włączenie w program Jednostki Samorządu Terytorialnego – Czyste Powietrze 2020 zakłada wzmocnienie współpracy z gminami, które otrzymają 70% dofinansowania na wymianę kotłów. Będą odpowiedzialne za wybór osób, które to dofinansowanie otrzymają.
 7. Integracja z programem „Mój Prąd” przez możliwości uzyskania dotacji do 5 tys. zł na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania 2 osobnych wniosków.
 8. Poziom dotacji zostanie połączony z efektem ekologicznym – bonus za niskoemisyjność i odnawialność. Zmiany w programie zakładają najwyższe dofinansowania na najbardziej ekologiczne rozwiązania, czyli na podłączenie pompy ciepła z fotowoltaiką i rekuperacją w maksymalnym stopniu ograniczające emisje CO2.
 9. Dotacje dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła na nowoczesne i ekologiczne. Te osoby mogą się starć o dotacje do kwoty 10 tys. zł, albo 15 tys. zł na ocieplenie budynku i wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
 10. Możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych. Realizację można rozpocząć do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.

Czyste Powietrze to długoterminowy program, dzięki któremu być może za kilka czy kilkanaście lat zaczniemy w końcu oddychać czystym powietrzem. Uproszczenie procesów w wersji Czyste Powietrze 2.0 sprawi, że w krótszym czasie więcej osób będzie mogło otrzymać dofinansowanie.

Kontakt

Co możemy
dla Ciebie zrobić?

Pustków 385b
39-205 Pustków

Biuro: [+48] 14 658 42 00

Serwis: [+48] 14 658 42 02

vasti@vasti.pl

Przedstawiciel Vasti - Polska

Janusz Marusiak

j.marusiak@maczkagroup.pl

Tel: +48 608 094 185

Przedstawiciel Vasti - Europa

Krzysztof Szymaszek

k.szymaszek@maczkagroup.pl

Tel: +48 662 933 989

Formularz kontaktowy

Loading
Your message has been sent. Thank you!
Zaznacz to pole jeśli chcesz kontynuować