Przysłuchując się rozmowie osób pracujących w branży grzewczej niekiedy możemy zgubić się – często używają one bardzo dziwnie brzmiących określeń. Dziś postaramy się rzucić nieco więcej światła na terminologię używaną w świecie pomp ciepła, tak abyśmy mogli sami rozpoznać podstawowe podzespoły w naszej pompie ciepła;

Parownik Jest to rodzaj wymiennika ciepła, którego zadanie polega na pobraniu ciepła (energii) z otoczenia i oddanie go czynnikowi chłodniczemu, który krąży w naszej pompie ciepła. Parownik przypomina dużą aluminiową chłodnicę.

Sprężarka ma za zadanie podniesienie ciśnienia czynnika w układzie do poziomu, przy którym następuje jego skroplenie z wydzieleniem dużych ilości ciepła (proces egzotermiczny). Ze względu na zasadę działania sprężarki dzielimy na sprężarki typu on/off oraz sprężarki inwerterowe. Sprężarki inwerterowe mają tą przewagę nad sprężarkami on/off, że posiadają płynną regulację wydajności regulowaną przez kontroler zwany falownikiem bądź inwerterem; Rozwinięciem technologii inwerterowej jest stosowanie sprężarek typu twin rotary które zapewniają bardzo wysoką sprawność oraz wysoką kulturę pracy również przy obciążeniu częściowym. W dobrej klasy pompach ciepła sprężarkę zamyka się w szczelnym przedziale po to, aby zapewnić jej właściwe warunki do pracy, umożliwić szybkie podgrzanie karteru oraz zminimalizować hałas generowany przez pracującą sprężarkę.

Skraplacz Po opuszczeniu sprężarki gorący czynnik w fazie gazowej jest dostarczany do skraplacza. W skraplaczu znajdują naprzemiennie ułożone warstwy kanałów- w jednej grupie kanałów wymiennika (skraplacza) krąży czynnik chłodniczy, w drugiej grupie nasze medium grzewcze (zazwyczaj woda) . W wyniku procesu skraplania czynnik zmienia swoją fazę z gazowej na ciekłą, a ciepło z gorącego gazu przekazywane jest do wody.

Zawór rozprężny służy do rozprężenia czynnika krążącego w układzie-wyniku tego procesu ciśnienie czynnika znacznie obniża się. Czynnik o niskim ciśnieniu w fazie ciekłej dostarczany jest do parownika gdzie cały proces rozpoczyna się na nowo. Niegdyś powszechnie stosowane mechaniczne zawory rozprężne są obecnie wypierane prze zawory elektroniczne (EEV) które w połączeniu z przetwornikiem ciśnienia oraz czujnikiem temperatury pozwalają na uzyskanie znacznie lepszych parametrów pracy układu;

Czytając o sprężarce , inwerterze oraz zaworze rozprężnym nasuwa nam się pytanie – skoro wszystkie te urządzenia pobierają energię elektryczną, czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca ? No i co to jest to COP o którym wszyscy mówią? O tym, i o innych ciekawych rzeczach, w kolejnym wpisie.