Kiedy temperatura zewnętrzna spada poniżej 5 stopni, parownik jednostki zewnętrznej pompy ciepła pokrywa się szronem i pojawia się cykl odszraniania, tzw. defrost. 🥶🥶
Defrost z języka angielskiego, to po prostu rozmrażanie. Rozmrażanie jest konieczne, aby utrzymać pracę układu termodynamicznego w zakresie wysokiej wydajności.
W praktyce, żeby zrealizować cykl defrostu, sterownik pompy ciepła odwraca położenie zaworu 4 drogowego, wprowadzając pompę ciepła w tryb pracy podobny do chłodzenia – ciepło zmagazynowane w buforze, za pośrednictwem układu termodynamicznego jest użyte do rozmrożenia parownika jednostki zewnętrznej. Proces ten odbywa się automatycznie bez ingerencji użytkownika – automatyka pompy bada szereg parametrów m. in. temperaturę parownika, skraplacza oraz zewnętrzną , a następnie adaptuje częstotliwość oraz czas trwania defrostu do zmierzonych parametrów. W praktyce przy niekorzystnych warunkach zewnętrznych czyli temperaturze w przedziale od 0 do 5 stopni defrost odbywa się co niespełna godzinę i trwa około 4 minuty.
Czy da się zauważyć ten proces? Oczywiście że tak. Objawów jest kilka:

  • Słychać charakterystyczne kliknięcie zaworu czterodrogowego, wentylator jednostki zewnętrznej zatrzymuje się i pracuje sama sprężarka;
  • Warstwa szronu widoczna na lamelach parownika, stopniowo robi się cieńsza, topnieje i w postaci wody spływa do dolnej części pompy ciepła, procesowi temu towarzyszy powstawanie obłoku pary w okolicy pompy ciepła:
  • w ostatniej fazie energicznie startuje wentylator pompy przedmuchując parownik z pozostałości wody i pary;
    Jak to wygląda na żywo – sprawdźcie nasz filmik – który w niewielkim przyspieszeniu pokazuje ten proces 🧐